Switch Nedir? Nasıl Çalışır?

Elektrik ve Elektronikte teknik terim olarak anahtar anlamına gelmektedir. Bu anahtarlar bildiğimiz basit bir butondan veya düğmeden şöyle farklılık gösterir; switch kelime anlamı olarak şalter“dir yani bir buton tek yönlü çalışır switch ise iki duruma sahiptir açık ya da kapalı.

Switch günümüzde Bilgisayar terminolojisinde sıkça Ağ anahtarı şeklinde kullanılır.

Switch (Ağ anahtarı) nedir?

Ağ anahtarı (İngilizce: switch), PC’lerin ve diğer ağ ekipmanlarının birbirlerine entegre olmasına olanak veren ağ donanımlarından biridir. OSI yedi katman modelinin 2. katmanında ve yeni switch’ler IP routing yapabildiği için 3. katmanda da çalışır.

Switch Nedir? Nasıl Çalışır?
Switch Nedir? Nasıl Çalışır?

Çalışma şekli

Ağ anahtarının her biri diğerlerinden bağımsız veri alışverişinde bulunabilir. Bir veri paketi kapılardan birine ulaştığında ağ anahtarı gönderenin Mac adresini ve gönderilen kapıyı adres tablosuna kaydeder. Mac adres tablosundaki mevcut kayıtlar incelenerek hedef MAC adresinin bağlı olduğu kapıyı tespit etmeye çalışır. Eğer herhangi bir kayıt bulunamazsa, veri paketi gelen kapı hariç bütün kapılara gönderilir. Eğer mac adresi biliniyorsa, bu durumda veri paketi sadece hedef kapıya gönderilir. Eğer gönderenin ve alıcının MAC adresleri aynıysa paket silinir.

Diğer switch çeşitleri ile alakalı detaylı fiyat bilgisi ve özellikleri için Corcam Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.