Teknim Panel

Teknim Panelde en sık karşılaşılan sorunları bir araya topladık.  Soru-cevap şeklinde  sorunları çözmeye çalıştık.

Soru :
KULLANICI ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?
Cevap :

“√ password” (sağ en alt tuş) tuşuna uzun basılır (bip sesi gelene kadar) daha sonra eski şifre girilir, yeni şifre girilir, yeni şifre tekrar girildikten sonra “√ password” tuşuna basılır istemiş olduğunuz şifre etkin olur. (Şifreniz 4 haneli olmak zorundadır.)

Soru :
KEYPAD’İN EKRANINDA C HARFİ GÖSTERİYOR. BU NE DEMEKTİR?
Cevap :

Alarm paneli ile keypad’in haberleşme hatasını gösterir. Panel ile Keypad arasındaki bağlantı kabloları kontrol edilmelidir (Eğer tüketici iseniz bu noktada sistemi kuran firmanızla irtibata geçiniz). Bağlantıda bir sorun yoksa alarm paneline yazılım yüklenmesi gerekir.

Soru :
HARİCİ SİREN TAMPER’İ PANEL NASIL BAĞLANIR?
Cevap :

Teknim Panel Tamper Siren
Teknim Panel Tamper Siren

Soru :
KONTROL PANELİNİN ZONLARINA HAT SONU DİRENCİ BAĞLANIYOR MU?
Cevap :

Eğer alarm panellerinin zon çiftleme özelliği kullanılacaksa o zaman direnç kullanılır. Zonlarda tek ya da seri bağlantı olacaksa direnç bağlanmamalıdır.

Soru :
SİSTEM KURULU DEĞİLKEN SİREN DEVREYE GİRİYOR, NE YAPMALIYIM?
Cevap :

SRN çıkışı Avometre’nin DC kademesinde ölçüldüğünde normal de 0 V görmesi gerekir. Bu değeri kontrol ediniz. Eğer 12 V varsa SRN çıkışı programdan kontrol edilmelidir. Geçici olarak SRN çıkışında ki kablo PGM’e takılır ve Programa girilerek 13 01 6 √ aktif edilir ve siren çıkışı olarak kullanılır.

Soru :
KABLOSUZ PIR DEDEKTÖRÜNÜ NASIL TANITABİLİRİM?
Cevap :

VAP serisi panellerde ATR-244 modül kullanılacak ise Mühendislik programına girilir, Burada 60 01 adresinde 3 aktif edilir, kumanda için ise 1 aktif edilir. √ onay tuşuna basılarak programdan çıkılır.
VAP-358 Panel veya ATR-244 Kablosuz Alıcı Modülde “learn” tuşuna 3 saniye basılır ve PIR dedektörünün tamper switch’i ile sinyal gönderilerek tanıtma işlemi gerçekleşir.

Soru :
PANELE İKİ KEYPAD NASIL BAĞLANIR?
Cevap :

VAP-304 PRO ve VAP-308 panellerde 2 adet, VAP-4xx serisi panellerde 4 adet keypad bağlanabilir. Unutulmaması gereken bir kural VPC-104 keypadlar birden fazla bağlanamaz.. İstenirse diğer modeller 2. keypad olarak veya 1’den fazla kullanılabilir. VAP-304 panele 2 keypad bağlandığında 2. keypadden 4’e uzun basılıp 2 √ aktif edilir.
VAP-4xx serisi panellerde tek keypad takılı iken programa girilir. Programda 30 02 12345 √ aktif edildikten sonra sistemin tüm enerjisi kesilir ve ikinci keypad paralel bir şekilde bağlanır ve enerji verilir. İlk keypad’de 4’e uzun basılıp 2 √ aktif edilir.

Soru :
ZONLARA GECİKME NASIL VEREBİLİRİM?
Cevap :

VAP serisi panellerde tüm zonlara gecikme verilebilir. Fabrikasyon olarak 15 sn. gecikme süresi mevcuttur. İlk başta 4’e uzun basılarak Mühendislik şifresi girilir. Burada 02 01’den giriş gecikmesi verilerek aktif edilir. 03 01’den ise çıkış gecikmesi verilerek aktif edilir.

Soru :
ALARM PANELİ ARAMA YAPMIYOR, AHM İSTASYONUNA YETERLİ BİLGİ DÜŞMÜYOR, NE YAPMALIYIM?
Cevap :

Programdan Abone No( adres 04 01) ile AHM telefon No (adres 05 01) girilir. PTT hattı direk olarak alarm panelinin “Line” girişine bağlanmalıdır. AVO metre ile ölçüldüğünde ortalama 30 V ile 60 V arasında bir değer görünmesi gerekir. Eğer ADSL kullanılıyorsa ilk önce PTT hattı alarm paneline girilmelidir. Daha sonra 8’e uzun basıp 11 ile test sinyali gönderebilirsiniz.