personel kontrol sistemi

PERSONEL DEVAM KONTROL SİSTEMİ

Proximity kartlı, parmak izi, şifreli ve yüz tanıma teknolojilerinden oluşmaktadır. Personel devam kontrol sistemleri PDKS olarak adlandırılmaktadır.

Personel Devam Kontrol Sistemi nedir?

Çalışanların iş giriş ve çıkış zamanlarını detaylı olarak kaydeden ve raporlayan akıllı bir otomasyon sistemi olan personel devam kontrol sistemi, personelin çalışma saatleri, yemek molaları, fazla mesai ve tatillere göre bordrosunun hazırlanmasına yardımcı olur.

Sistem personel devamlılığını kontrol etmek için işletmelerin ihtiyaçlarına profesyonel çözümler sunmaktadır. İşletmelerin çalışma alanlarındaki üretkenliğini artırmaları için özelleştirilmiş yazılımlara ihtiyaç duyulabilir. Özel yazılımlar ile aylık maaş hesaplamaları, fazla mesai hesaplamaları ve geriye dönük kontroller kolaylıkla sağlanmaktadır. Günlük çalışma saatleri ve hesaplamalar belirli tarih aralıkları ile saklanıp raporlanabilmektedir.

 

PDKS NASIL SEÇİLİR?

PDKS kurulumunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, işletmenin yer aldığı sektörü dikkate almaktır. Örneğin, deri sektöründeki bir işletmede kullanılan kimyasal içerik nedeniyle personelin parmaklarındaki deri aşınmaları, parmak izi okuyucularının kullanımına izin vermeyecektir. Bu işletmeye uygun bir ürün kart okuyucu terminal ya da yüz tanıma terminali olacaktır. Sonrasında personelin gireceği ve çıkacağı noktalar belirlenmelidir.  Başka bir senaryo da işletmede güneş ışığının doğrudan geldiği alana PDKS cihazı bağlanacak olsun. Bu noktaya yüz tanıma terminali bağlayacak olursak, direk kameraya gelen güneş ışığını cihazın düzgün çalışmasını engelleyecektir. Bu doğrultu da ya montaj noktası değiştirilmeli ya da kart okuyucu veya parmak izi terminali kullanılmalıdır.

 

Personel Devam Kontrol Sistemi Nerede Kullanılır?

Hastaneler, üniversiteler, fabrikalar ve özel şirketler gibi alanlarda, personel veya kişilerin giriş ve çıkışlarını kontrol ederek kontrollü ve güvenli giriş-çıkış sağlamak amacı ile kullanılmaktadırlar.