Hazır Kamera Seti
Hazır Kamera Seti

Hazır Kamera Güvenlik Seti Nasıl Kurulur

corcam-dvr-kolay-kurulum

 

 

MERHABA  

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Şuan okuduğunuz kılavuz aklınıza takılan bütün sorulara ve karşınıza çıkacak olan sorunlara çözüm olacaktır.

 

 1. Montaj işlemine başlamadan önce kameralarınızı nerelere koyacağınızı belirleyiniz.
 2. Kamera yerlerini belirlerken kameraların direk ışığa bakmamasına dikkat ederseniz daha güzel bir sonuç alırsınız.
 3. Kameraları iş yerine kuruyorsanız cam tarafından içe bakacak şekilde monte etmeniz daha kaliteli sonuç almanızı sağlayacaktır.
 4. Metal ayaklı kameralarınızı asla direk metal yüzeylere bağlamayın. (böyle bir durumda kalırsanız mutlaka kameranın altına bir yalıtım malzemesi ekleyiniz ve vidalarında metale temas etmediğine dikkat ediniz. Örn. Plastik buat kutusu)
 5. Kameralarınızı montaj yaparken varsa orijinal ayaklarını kullanınız. Unutmayın hasar gören kameralarınız garanti dışı kalabilir. Bu nedenle orjinalliğini bozmayınız.
 6. Kameralarımızı montaj yaptıktan sonra kablolarımızı çekeceğiz.
 7. Kablolama yaparken kamera kablolarının sinyal kablosu olduğunu ve ekleme yapıldığında sorun yaşayacağınızı unutmayın ve bir miktar fazlalık bırakınız.
 8. Kamera kabloları mukavemetli kablolar olsalarda orta göbeklerinden geçen sinyal bölümleri zedelenmesin diye kabloyu düğüm benzeri kırıklardan koruyunuz.
 9. Kablonuzu çekerken dış zırhının yırtılmamasına özen gösterin, kablonun zırhı yırtıldı ise o kabloyu ( metale deyip parazit alacak, yer altında ve açık havada su alacak yerlerde kullanmaktan sakının.)
 10. Kamera kablolarınızı elektrik kabloları ile aynı yerlerden geçirmemeye dikkat ediniz. Özellikle 220 volt üstündeki elektriklerde sorun yaşarsınız ve parazit oluşur.
 11. Kamera kablolarınızı paratoner, GSM vericisi gibi sinyal yayan antenlerin yakınından geçirmeyin, hatta bu bölgelerin yakınına kamera montajı yapmayınız.
 12. Parazit ve bozuk görüntü dediğimiz aslında ses kirliliğidir. Bu nedenle asansör boşluğu gibi yerlerden geçen kablolarda parazit oluşabilir.
 13. Kablolamamız bitti kablolarımız hazır uçlu gelmedi ise aşağıda size gösterilen sıralama ile bağlantılarınızı beraber ce yapalım.
guvenlikokulu.com
Öncelikle kamera tarafında kablomuzun ucundan 10 cm kadar bir bölümü falçata ile dış zırhını keserek ayıralım Kablomuzun ucundan 2 cm kadar bir bölümü daha falçata yardımı ile kesip atalım. İlk kestiğimiz bölümden kablonun elektrik uçlarını çıkartınız
Kablonun en iç kısmında kalan beyaz bölümü gövdeden 1 cm kalacak şekilde falçata ile kesip içindeki bakır ucu çıkarın. Kablonun sinyal uçlarını kendi ekseninde bükerek resimdeki çekle getirin. Kablonun bakır ucunu 0,5 cm kalana kadar kalacak şekilde kesin.  Diğer kabloyuda saat yönünde beyaz kısıma sarın ( bakır kısıma asla değmemelidir.) Yaylı BNC mizi açıyoruz. (bnc ler yaylı değilse gene mantık hemen hemen aynıdır.)
Hazırladığımız kablomuza BNC mizin yaylı kısmını ve içindeki plastik boruyu geçiriniz. Kablomuzu BNc mize takıyoruz bakır uç orta kısıma vida ile sıkılır, Sıkmalı kısım pense yardımı ile sıkılır unutmayın kablolar birbirine değmemelidir. Plastik boruyu yalıtım yapsın vida tam sıkılmamış ise dış zırha değerek parazit yapmasın diye oturtun. Ve BNC kapağını kapatınız.
Elektrik beslemesini bağlamak için kablolarımızın ucunu açıyoruz. Elektrik fişimizi bağlarken üzerinde çizgili olan kısmı kesinlikle kırmızı uca bağlamalıyız. (bu uç artı besleme ucudur.). Bağlantılarımızı tek tek birbirine değmeyecek şekilde bağladıktan sonra kablolarımızın elektrik uçlarını ve dilersek görüntü yönünden kablomuzun kesik yerini güzelce bantlayınız. Kablonun DVR cihazına bağlanacak ucunuda 20 cm kadar bir bölümden keserek aynı şekilde BNC takınız sadece elektrik ucuna elektrik fişi takmayınız.

 

Kamera tarafı BNC ve Elektrik bağlantı şekli.

 

guvenlikokulu.com
1.        Kamera girişleri ( kameralarınızı buraya bağlayın)

2.        Video çıkışı ( televizyonunuza bağlantı yapmak için kullanılır.)

3.        Kameralar için ses girişi ( ses bağlantısı yapılacaksa kullanılır. )

4.        Kameraların ses çıkışı ( Bu çıkıştan tos kablo ile tv ye veya ses aygıtına çıkış verin. )

5.        İnternet bağlantısı girişi.

6.        USB girişleri ( mause ve yedekleme için USB disk için kullanılır.)

7.        Hareketli kamera varsa onun bağlantısında kullanılır.

8.        Elektrik besleme girişi ( bütün montaj bitmeden elektrik vermeyin)

9.        Monitör bağlamak için kullanılır.

10.     Açma kapama düğmesi. ( her makinada olmayabilir.)

 

 1. Kablolamamız ve kamera montajlarımız bitti artık bağlantılara geçiyoruz.
 2. İlk olarak kablolarımızı Kameralarımıza yukarıdaki resimdeki gibi takalım. ( kameralar dışarıda ve su görüyorsa bağlantıları ya bi Buat içinde yapın yada kamera muhafazası kullanın)
 3. DVR tarafında BNC lerimizi sırası ile cihaza bağlayalım ( cihaz kaç girişli olursa olsun bağlantı değişmez)
 4. Varsa ses girişlerini bağlayın ( bazı cihazlarda cihaz menüsünden ses kaydını açmanız gerekir. Ses bağlantısı ileriki konularda anlatılacaktır.)

 

 1. Şimdi kameralarımıza elektrik vererek sistemimizi devreye alacağız.
 2. Öncelikle unutmamanız gereken ilk şey adaptörleriniz dış elektriğe ilk maruz kalan parçalarımızdır onlar düzgün çalışmazsa kameralarınız ve DVR cihazınız arızalanacaktır. ( bu nedenle swich mode olan bir adaptör kullanınız.)
 3. Çeşitli adaptör bağlantıları aşağıda resimlerle anlatılmıştır. Bu bağlantılara dikkat ederek bağlantınızı tamam layıp, sisteminize elektriği verin.
Plastik kasalı adaptör geldi ise şu yolu izleye bilirsiniz.

Adaptörün ucu yok ise direk çizgili tarafa kırmızı uçları (+) olanları bağlayınız.

Düz renk olan kabloya siyah uçları ( – ) olanları bağlayın ve uçları ayrı ayrı bantlayınız.

Kablonun ucu var ise bu işlemi 12 volt giriş ucunu  kestikten sonra yapınız.

Bağlantımız bitti fişi elektriğe takarak sistemi çalıştırabilirsiniz.

Eğer kablolar ve fişler hazır gelmiş ise kırmızılı olan uçları kırmızı kablolarınıza düz renk olanlarıda siyah uçlara bağlayıp direk fişi elektiriğe takabilirsiniz.

Kablolar hazır gelmedi ise aşağıdaki yolu izleyiniz.

1.        Elektrik girişleri ( L-N fark etmez bir ucu L girişine diğerini N girişine bağlayınız.

2.        12 volt çıkışları buraya kameraları bağlayın. ( +V olanlara kırmızı uçları –V yazanlarada siyah ucu bağlayın.)

3.        Voltaj ayarı bura ile oynamayın.

4.        Kablonuzda topraklama varsa onuda buraya bağlayın.

Not: Kabloları tarifin dışında kesinlikle bağlamayın, metal adaptöre su ve benzeri sıvı teması olmamasına dikkat edin, elektiriğe bağlamadan önce mutlaka bağlantıları bitirin ve emniyet kapağını takın.

 

 

 1. Kameralarda ses bağlantıları için ses bağlantı prosedürlerine bakınız.

 

Montajımız bitti ve kameralarımız çalışıyor artık DVR cihazımızın ayarlarını yapmamız gerekmekte bunun için kullandığınız cihazın kitapçığına bakınız. Eğer kutudan kolay ayar kitapçığı çıkmadı ise. ( www.guvenlikokulu.com ) adresinden cihazınıza ait dökümanlara ve kolay ayarlara ulaşabilirsiniz.

 

Karşınıza çıkabilecek sorunlar ve basitçe çözümlari

 

SORUN : Kameralarda titreme veya dalgalanma var.

ÇÖZÜM: 1. Maddede aktarılan konulara dikkat ediniz. Beslemede bir sıkıntınız veya bağlantılarınızda bir hata vardır. BNC bağlantılarını kontrol ediniz.

SORUN: Kamera görüntüleri  gelmiyor.

ÇÖZÜM: Elektrik beslemelerini kontrol edin. DVR cihazının açık ve monitör bağlantısının yapılmış olduğuna emin olun. Eğer ekrana DVR cihazın görüntüleri geliyor kameralarınızın elektrik geldiğine dair ışıkları veya gece görüş ledleri yanıyor ise BNC bağlantıları hatalıdır.

SORUN: Kameralarımda görüntü var ama DVR kayıt yapmıyor.

ÇÖZÜM: DVR cihazının adaptöründe sorun olabilir, Amperini kontrol edin. DVR cihazınızın menüsüne girerek HDD yönetimini kontrol edin HDD arızalı olabilir veya kayıt durdurulmuş olabilir. Gerekirse menü içerisinden HDD formatlayınız.

guvenlikokulu.com